Psát o jednom z největších partnerů v pěstování jiřinek není jednoduchou záležitostí. Rozlehlost amerického území a množství států svědčí o tom, že zde existuje mnoho jiřinkářských společností, mnoho šlechtitelů a pěstitelů, a tím také každoročně množství nových výpěstků. V našem výběru ze světového sortimentu jsou zastoupeni všichni význační šlechtitelé se svými špičkovými výpěstky. Českoslovenští jiřinkáři mají ve Spojených státech amerických mnoho upřímných přátel – nadšených jiřinkářů, s kterými udržují čilý přátelský i výměnný styk. Tiskoviny, ročenky a publikace, které vydávají jednotlivé jiřinkářské společnosti, vzbuzují jistě mnohdy a mnohde upřímnou závist. Jedna z mnoha jiřinkářských společností je American Dahlia Society, která oslavila v roce 1964 „zlaté výročí společnosti“. Byla založena v roce 1914, tedy o 12 let dříve než u nás. U příležitosti tohoto jubilea se konal ve dnech 19. – 20. září 1964 v New Yorku v hotelu New Yorker světový jiřinkářský kongres, které se účastnilo přes 500 jiřinkářů z celého světa.

Jmenujeme některé z amerických šlechtitelů: Ballay, Baynes, Comstock, Dixie, Eccleston Haugh, Hulin, Hendricks, Johnson, Keck, Kemp, Marsh, Pape, Parrella, Pittman, Ricks, Rosemary, Robens, Waite.

Ve Spojených státech amerických jsou ve velké oblibě obří jiřinky, a proto také jsou šlechtitelé zaměřeni na tyto giganty a jejich šlechtění. Naše zahrádky se rok od roku prakticky zmenšují, nemají tedy takovou rozlohu, abychom si mohli dopřát větší počet takových, i když nádherných obrů, které potřebují veliké plochy a solitérní výsadbu. Jinak jejich krása zaniká a mnohdy působí dokonce i opačným dojmem.