Jiřiny

Vše o jiřinkách a jejich pěstování

Rubrika: Šlechtění jiřinek

Technika šlechtění nových odrůd

Nové odrůdy jiřinek vznikají v podstatě trojím způsobem:

  1. výsevem semen z vybraných odrůd z volného sprášení,
  2. umělým křížením plánovitě vybraných odrůd,
  3. sporty (to je mutacemi, které vznikají náhodně bez zásahu šlechtitele).

Výsev semen z volného sprášení je nejjednodušším způsobem pěstování nových odrůd. Opylování květů zde zajišťuje vítr, hmyz a různé jiné vlivy na výběr matek je zcela náhodný. Sklizená semena a jejich potomstva představují naprostou směs nejrůznějších jedinců. Z nich vybereme ty jedince, kteří mají nadějné vlastnosti. Pravděpodobnost získání kvalitních a význačných odrůd je však velmi malá.

Zobrazit více

50

Směr šlechtění jiřinek

Jiřinka je jednou z květin, které byly nejvíce prošlechtěny. Počet odrůd dosud vzniklých jde do tisíců. Co se týče velikosti květů, jejich tvarů a barev, je zde opravdu veliký výběr a stává se stále těžším úkolem vypěstovat odrůdy, které by svou barvou a tvarem květů byly zcela odlišné a krásnější než odrůdy dosavadní. Chceme-li proto dosáhnout úspěchu, musíme pracovat s nejlepšími odrůdami.

Zobrazit více

51

Pěstování nových odrůd jiřinek

Pěstování nových odrůd je velmi lákavé pro každého pěstitele. Vytváření nových odrůd je vlastně nejvyšší forma pěstování, kterou se obohacuje dosavadní sortiment o další, lepší jiřinky. Není to však práce snadná, jak by se na první pohled zdálo. Cílevědomé neošlechtění vyžaduje velmi mnoho trpělivosti, houževnatosti, znalosti materiálu a také mnoho objektivnosti a sebekritiky.

Zobrazit více

52

Udržovací šlechtění jiřinek

Udržovací šlechtění jiřinek se provádí na šlechtitelských stanicích, které dodávají elitní materiál k dalšímu množení v zahradnických závodech. Základem je každoročně opakovaný klonový výběr. Klonem zde nazýváme mladé rostliny, namnožené vegetativně (řízkováním) z jedné vybrané matečné rostliny. Těmto vybraným rostlinám říkáme klonové matky.

Zobrazit více

Běží na WordPress & Šablona od Anders Norén