Jiřiny

Vše o jiřinkách a jejich pěstování

Rubrika: Využití jiřinek v zahradách a parcích

Výsadby jiřinek a jejich kombinace

Mnohostranná použitelnost jiřinek v zahradách i parcích dává pěstiteli nebo zahradnímu architektu velké možnosti v umělecké úpravě zahrady nebo sadu. Avšak i ten nejvyspělejší zahradník či sadovník může právě pro onu mnohostrannost a rozdílnost charakterů jiřinek krásnou odrůdu špatným umístěním „zabít“, nebo naopak vyzvednout skromný půvab jiné odrůdy. Je pochopitelné, že zůstane zcela zastíněna malá jiřinka, terba byla sebekrásnější, když bude nevhodně vysazena vedlě nějakého obra dekoračního charakteru. Přitom taková malá jiřinka ve spojení s určitými perenami může vyniknout natolik, že zastíní naopak i tu nejkrásnější trvalku.

Zobrazit více

55

Jiřinky v malých zahradách

V malé zahrádce u rodinného domku má jiřinka také své kouzlo. Tady je však třeba vybírat zvlášť uvážlivě odrůdy a vysazovat je takovým způsobem, aby výsadba byla v určitém poměru k velikosti zahrádky nebo dokonce pouze předzahrádky.

Pro malou předzahrádku nebudeme volit jiřinky vysokého vzrůstu, ale spokojíme se s nižšími odrůdami do výše 100 cm. Vyloučíme také odrůdy velkokvěté (obří) a vybereme si středně a drobněji kvetoucí jiřinky. Odrůdy vyšší či velkokvěté vysadíme jen v zahrádkách větších, třeba jako jednotlivé keře, kde nám daleko lépe vyniknou. Taková jiřinka musí mít určitý odstup, aby krásně vynikl celý nakvetlý trs.

Zobrazit více

56

Výsadba jiřinek na ukázkové záhony

Na větších prostranstvích se vysazují jiřinky také jako ukázková výsadba. Pak je ovšem nutno vysazované jiřinky dobře znát, abychom vhodně zvolili pořadí výsadby jednotlivých odrůd, aby barvy dobře ladily.

Na ukázkovou výsadbu musíme mít záhon alespoň 15 m dlouhý a 2 m široký. Na této ploše vysazujeme 14 odrůd po 3 rostlinách (na jedno místo), tj. 52 kusů hlíz nebo rostlin. Výsadba se dělá podobným způsobem, jak je patrný z obrázku 78. Teprve když rostliny dosáhnou výšky asi 30 cm, zapustí se do středu mezi 3 rostliny kolík, jak je vyznačeno na obrázku. Všechny tři keře se vyvazují k jednomu kolíku, podobně jako u předešlého způsobu výsadby.

Zobrazit více

57

Výsadba jiřinek na větších plochách v okrasném sadovnictví

Na větších plochách vysazujeme vždy jen jednu odrůdu jiřinek, protože ta upoutává návštěvníka naprosto jiným dojmem než směsice barev a tvarů. Pro hromadnou parkovou výsadbu volíme odrůdy středního až nižšího vzrůstu, se středně velkými až menšími květy. Potřebný dekorační efekt je právě v množství, nikoliv ve velikosti květů. Každá odrůda se proto pro tento účel nehodí, avšak v našem sortimentu jiřinek hodících se pro tento způsob výsadby je dost.

Zobrazit více

Běží na WordPress & Šablona od Anders Norén