Jiřiny

Vše o jiřinkách a jejich pěstování

Rubrika: Odrůdy jiřin

34

Semikaktusy

Velmi oblíbená skupina kaktusek zvlášť atraktivních pro své zvlněné květy.

Květy tvoří paprskovitě sestavené petály, obvykle zašpičatělé a užší než u dekoračních jiřinek. Na konci jsou petály stočené jako u kaktusek, avšak jen menší částí než polovinou své délky. U kořene jsou petály širší.

Typická odrůda: Frau Elsa Benke, Jane Lausche.

35

Kaktusovité jiřinky

Druhá z hlavních skupin, u nás nejvíce oblíbených. Květy jsou naprosto plné, s petály paprskovitě sestavenými, špičatými a úzce stočenými (klasický typ), někdy s petály stočenými a dopředu zahnutými (pavoukovitý typ), popř. s petály na koncích jednou nebo více nastřiženými (parožnatý typ-Fimbra).

Typická odrůda: klasický typ – Vepezzo, M. E. Sawyer

pavoukovitý – Frisotin, Fimbic

parožnatý – Folies de Dentelle

36

Pompónkovité jiřinky

Skupina jiřinek, která nemá přesahovat podle mezinárodních pravidel velikosti průměr květu 5 cm. To je klasická a typická pompónka. Uznává se však ještě tzv. střední velikost od 5 – 10 cm. Květy jsou naprosto plné, diametrálního, většinou kulovitého tvaru. Petály rourkovitě (tubulárně) zakroucené, krátké a tupé.

Typická odrůda: Miluška Voborníková, Ponos.

37

Kulovitě kvetoucí jiřinky (Ball)

Skupina jiřinek, která byla u nás označována též jako velká pompónka.

Květy jsou dokonale plné, hladce utvářené, dokonalého kulovitého nebo nepatrně zploštělého tvaru. Petály jsou v pravidelných řadách, tupě nebo okrouhle zakončené (svinuté okraje), konce petálů jsou dovnitř stočené více než polovinou své délky.

Typická odrůda: Pepa Pražský, Butterball.

38

Dekorační jiřinky

Jedna z hlavních skupin, u nás nejvíce oblíbených. Květy jsou zcela plné, husté, střed nesmí být vidět. Paprskovité petály jsou široké, někdy nepatrně stočené a nepravidelné, mírně zkroucené (míšenka) nebo obyčejně tupé (oblé), jindy více či méně hladké a pravidelné.

Typická odrůda: Sto let Babičky, Bedřich Smetana.

39

Pivoňkovitě kvetoucí jiřinky

Skupina u nás téměř se nevyskytující. Nenašla dosud obliby.

Květy jsou poloplné a při plném rozkvětu je vidět střední terč. Skládají se ze dvou nebo více prstenců rovných nebo mírně zvlněných petálů a středního žlutého terče.

40

Okružovité jiřinky (Collerette)

Skupina u ná též méně známá, zasluhující rozšíření. Vzrůst vesměs do 100 cm, rostlina je obalena typickými jednoduchými květy s okružím (náhrdelníkem), které je tvořeno z drobnějších petálů, obvykle odlišné, dobře sladěné barvy. Květ tvoří prstenec hladkých paprskovitých petálů, dále prstenec malých petálů, tvořících okruží, a žlutý středový terč. Petály okruží jsou přibližně o polovinu kratší než vnější petály.

Typická odrůda: La Cierva, La Gioconda.

41

Anemonkovitě kvetoucí jiřinky

Skupina u nás zatím málo známá, ale zasahující rozšíření. Jsou nízkého vzrůstu a výborně se hodí pro hromadnou výsadbu, za určitých okolností a péče i do větších truhlíků. Květy jsou utvořeny z vnějšího prstence hladkých paprskovitých petálů. Mezi těmito petály a středovým terčem je husté okruží tubulárních (rourkovitých) petálů.

Typická odrůda: Roulette

42

Jednoduše kvetoucí jiřinky

Skupina zahrnuje všechny jednoduše kvetoucí jiřinky od trpasličích druhů (Dwarf Bedder), přes miňonky (do 50 cm výšky) až k jednoduchým (přes 50 cm výšky). Květy jsou typické, s jednoduchým prstencem petálů (květních lístků), střed tvoří žlutý terč.

Typická odrůda: Průhonické neošlechtěné miňonky nebo Kokete.

Běží na WordPress & Šablona od Anders Norén