V malé zahrádce u rodinného domku má jiřinka také své kouzlo. Tady je však třeba vybírat zvlášť uvážlivě odrůdy a vysazovat je takovým způsobem, aby výsadba byla v určitém poměru k velikosti zahrádky nebo dokonce pouze předzahrádky.

Pro malou předzahrádku nebudeme volit jiřinky vysokého vzrůstu, ale spokojíme se s nižšími odrůdami do výše 100 cm. Vyloučíme také odrůdy velkokvěté (obří) a vybereme si středně a drobněji kvetoucí jiřinky. Odrůdy vyšší či velkokvěté vysadíme jen v zahrádkách větších, třeba jako jednotlivé keře, kde nám daleko lépe vyniknou. Taková jiřinka musí mít určitý odstup, aby krásně vynikl celý nakvetlý trs.

Při pěstování jiřinek v malých zahrádkách lze opět uplatnit mnohé ze zásad, určených pro veřejné sady a větší prostranství.

Jiřinky působí velmi hezky také na celém záhonu místo letniček. K tomu účelu používáme miňonky a ty odrůdy, které se hodí pro kobercovou výsadbu. Mignonky z vlastního výsevu nebo namnožené z hlíz vysazujeme rovněž do sponu asi na vzdálenost 30 cm.

Hodí-li se pro určitou zahrádku vysazovat jiřinky do řady, je opět výhodné dávat 3 hlízy nebo rostliny od jedné odrůdy na jedno místo s umístěním jednoho kolíku uprostřed, který se při pěkně vyvintých keřích úplně ztratí mezi listy a neruší vzhled záhonu. Při takovém takříkajíc hnízdovém vysazování jiřinek v řadách si určitě zajistíme v každé době dostatek květů na záhoně, i když některý trs byl právě ořezán či odpočívá, nebo se někdy dobře nevyvede.

Při sklizni takto vysazovaných jiřinek je usnadněno řádné označení odrůd, nedochází pak k záměnám, jako když jsou odrůdy roztroušeny po zahrádce. Při uchování hlíz přes zimu má pěstitel také lepší přehled. Význam řádného označení by se neměl podceňovat. Kdo nemá správně označené odůrdy, neví pak na jaře, jak sázet. Pak se staně, že vedle sebe jsou jiřinky neladících barev, nebo nevhodného vzrůstu a zahrádka pak působí dojmem neuspořádaných záhonů. To je také jedna z příčin, proč někteří pěstitelé nemají jiřinky v oblibě a tvrdí, že hyzdí vzhled zahrádky.

Půvabný vzhled výsadby jiřinek si zajistíme jedině tehdy, když se přes zimu připravíme náčrt záhonů a plán výsadby, a plán výsadby si můžeme úspěšně připravit jen tehdy, máme-li jiřinky řádně označené.