Jiřiny

Vše o jiřinkách a jejich pěstování

43

Zasílání jiřinek

Při zasílání jiřinek je nejdůležitější pečlivé balení, aby hlízy nebo mladé rostliny cestou neutrpěly. Tento požadavek se zdá být samozřejmý, ve skutečnosti však vždy samozřejmý není a odběratelé pak bývají po obdržení zásilky zklamáni stavem rostlin.

Nejvhodnějším materiálem při balení jiřinkových hlíz je suchá rašeliny, která je lehká, dobře vyplňuje prostor mezi hlízami a dostatečně tepelně izoluje. Tato poslední vlastnost je vhodná zvláště pro zásilky v zimním období, kdy je jinak nebezpečí, že hlízy během dopravy namrznou. Krabice nebo bedna, do níž se dobře označené hlízy skládají, musí být dobře naplněna a utěsněna nějakým pružným materiálem, aby se hlízy při dopravě nemohly nějak v krabici pohybovat, a tím poškodit. Vhodným materiálem je zde dřevitá vlna.

Odrůdy je nutné označit tak, aby jmenovky nemohly z hlíz odpadnout, a to nejen během dopravy, ale i při rozbalení zásilek. Podrobnější pokyny jsou ve stati o označování.

Ještě větší péči je třeba věnovat balení zásilek mladých rostlin ze řízků. Na rozdíl od hlíz, které jsou choulostivé jen na nárazy, jsou zakořenělé řízky živé, mladé rostliny a podle toho se s nimi musí zacházet.

Především je třeba, aby byly expedovány rostliny dobře zakořenělé, nejlépe s pevnými kořenovými baly. Kořenové baly nesmějí být suché, proto je důležité den před zasíláním rostliny zalít. Při balení dáváme ke kořenům vlhký mech a rostliny balíme jednotlivě. Zabalené rostliny klademe do krabice, nebo bedny s podkladem dřevité vlny. Jednotlivé vrstvy rostlin prokládáme rovněž dřevitou vlnou a stejně utěsníme i povrch. Toto prokládání jednak pružně utěsní rostliny, jednak poskytuje zásilce dostatek vzduchu, takže rostliny snesou bez újmy i cestu osm dní. Je-li v době zasílání teplo, zvláště když jde o delší cestu, je dobře stěny krabice pro lepší větrání proděravět.

Předchozí

Ošetřování po odkvětu a přezimování hlíz jiřinek

Další

Označování jiřinek

1 Komentář

  1. Eva

    Dobrý den,

    budete prodávat Jiřiny? Pokud ano, jaká je cenová relace?

    Pěkný den,

    Eva Hanková

Napsat komentář

Běží na WordPress & Šablona od Anders Norén