Ve Velké Británii jsou dvě jiřinkářské společnosti sdružující šlechtitele profesionály a pěstitele i amatéry. Hlavní společností je National Dahlia Society, jejímž čstným patronem je největší z anglických šlechtitelů, Harry Streedwick. Starší jiřinkáři jistě pamatují na jeho dávné, na svou dobu senzační výpěstky, jako Berengaria, W. D. Cartwright a mnoho dalších. Z novějších výpěstků jsou to Edith Morell, Crimson Beauty, Midnight, Polar Bear, Morocco, Big Ben a celé stovky dalších.

Je držitelem několika set vyznamenání, medailí a cen. V roce 1954 obdržel od National Dahlia Society vysoké vyznamenání se zlatou medailí. Touto poctou bylo ve Velké Británii dosud vyznamenáno jen 10 zasloužilých šlechtitelů. V roce 1956 následoval v poctě G. F. Drayson, 1957 A. T. Barnes aj. F. Barwise, 1959 E. R. Luckhurst a J. Riding, 1960 Stuart Ogg, 1961 J. Brown a H. F. Newsom, 1963 F. W. Watkins.

Z dalších šlechtitelů a pěstitelů upozorňujeme ještě alespoň na tato jména: George Brookes, John Crutchfield, Dobbies, Jescot, V. F. Parker, L. Staite, W. Summerscales, St. Treseder, Clarence Webb aj.

Několik nádherných kaktusek šlechtitele Stuarta Ogga – novinek pro rok 1965:

AUTHORITY obdivuhodná novinka, klasický květ, zlatavě oranžová
GOUVERNEUR GRUSLIN žlutooranžový základ přelitý zářivou červení, nápadné vybarvení, rozstřihané konce petálů
GUIDING STAR hluboká tmavá červeň se zlatým středem

 

Všechny tři odrůdy mají květy 15 cm v průměru a přiměřenou výšku rostliny kolem 120 cm.

Druhá jiřinkářská společnost se jmenuje podle města Birminghamu.

Je to veliká škoda, že je v našem sortimentu zatím málo anglických výpěstků.