Snad proto, že Belgie sousedí se zahradnickou velmocí Holandskem, přenáší do své země dovednost i zkušenosti holandských šlechtitelů. Belgické šlechtění jiřinek je na výši a za mnohé nádherné odrůdy vděčíme belgickým šlechtitelům, z nichž jmenujeme alespoň některé: Cl. Andries, M. Braem, Alb. Geluck, Cam. Lombaert, Alb. Martin, E. Nagels a nástupce F. Joosten, M. Praille, J. van Rechem, R. Troquay a H. Vallaeys.

Ze sousedního Lucemburska nutno připomenout G. Krause.

Šlechtitelé jsou sdruženi ve Společnosti pěstitelů jiřinek se sídlem v Schotenu u Antverp (Belgische Vereiging van Dahliakwekers).

Kromě této společnosti je v Belgii ještě Belgická jiřinkářská společnost (Koninklijke Belgische Dahliamaatschappij). Předsedou této společnosti je toho času žena, Mme van de Bogaert.

Novinky z posledních let z Belgie nemáme. Chybí nám množitelský materiál. Českoslovenští šlechtitelé a pěstitelé, kteří se zabývají výměnou množitelského materiálu, Belgii opomíjejí, snad pod vlivem touby po velkokvětých odrůdách, které jsou u nás poslední dobou v módě. V Belgii naopak, jak je názorně vidět z informačních bulletinů, jiřinkářských ročenek, katalogů a oceňovacích informačních zpráv, nastal odklon záliby v gigantech, a tak jako téměř v celé západní Evropě, cení se více odrůdy střední a malé.

Bylo by však nespravedlivé belgické výpěstky opomíjet. Mnohé, třeba i starší jsou dodnes předmětem obdivu na výstavách. Valná část těchto starších odrůd je obsažena ve výběru ze zahraničního sortimentu.

Na konec tohoto krátkého přehledu je nutné se zmínit o vedoucí šlechtitelské firmě Nagels a o posledních belgických novinkách jiřinek.

Zakladatel François Nagels (1851 – 1932) založil podnik v roce 1870 ze skromných prostředků a obliby ke květinám, zvláště k jiřinkám. Jeho syn Emil Nagels (1881 – 1962 podnik převzal a zabýval se výlučně šlechtěním jiřinek. Jméno firmy proslavené na celém světě zůstalo, i když v roce 1962 po smrti majitele převzal podnik jeho synovce a vyučenec Fernand Joosten.

 

Poslední belgické novinky, výpěstky firmy Nagels:

JOOSTEN-S FAVOURITE K růžová s bílým středem, velkokvětá
EMIL NAGEL-S MEMORY K růžově oranžová, prvotřídního tvaru
MY FAIR LADY SK jasně lososově růžová, střed žlutá ambra
KARINE DE JONG SK jasně oranžová, do středu žlutá, vítěz 1962
GOUTEE D-OR D živá jasně žlutá, rozstřihané petály, šestkrát poctěná cenami

 

Novinky jiných belgických šlechtitelů:

SIOUX K Lombaert oranžová, vítěz 1964
MADAME PENNINCK K Lombaert červený, cena a medaile ministerstva zemědělství pro rok 1964
MADAME J. SCRAYEN K Martin lilarůžová, nádherná stavba květu